facebook
Strona GłównaGaleriaFilmy
Strefa przedszkolaka
Informacje o szkole
Strefa ucznia
Strefa rodzica
Biblioteka
Kronika
Egzaminy
Profilaktyka
W ramach projektu „Szkoła wolna od dopalaczy”
realizujemy szereg inicjatyw z zakresu profilaktyki m. in.:
 • 14 października 2015 roku - Uczniowie naszej szkoły przedstawili scenki pt. "UŻYWKOM MÓWIĘ NIE", w których podzielili się pomysłami na skuteczne odmówienie osobie zachęcającej nas do używek. Ponadto uczniowie poszczególnych klas przygotowali plakaty pod hasłem "STOP DOPALACZOM", które zostały zaprezentowane na forum szkoły. Na koniec w każdej klasie wychowawca przeprowadził konserwatorium na temat "Dopalacze - jak się przed tym bronić"

 • Dopalacze odpalają bombę zegarową...
  Jakie objawy wywołują i jakie mogą być skutki ich stosowania?


  Co to są dopalacze?

  Dopalacze - ogólna nazwa substancji psychotropowych, oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą powodować stany pobudzenia psycho-ruchowego, zaburzenia świadomości, rozległe zatrucie organizmu. Są sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, np. jako nawóz do roślin, z zaznaczeniem: "nie do spożycia". Dzielą się na "zioła", "sole" i "prochy" w zależności od dróg podania do organizmu.

  Lekarze ostrzegają: dopalacze to bomba zegarowa, a skutków jej wybuchu nie da się przewidzieć. Uszkodzenia mózgu mogą pojawić się dopiero kilka lat później, np. w postaci psychoz, zaburzeń osobowości, uszkodzeń wątroby.

  Specjaliści alarmują!

  Doktor Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach: - Najgorsze jest to, że skutki zatrucia dopalaczami są trudne do przewidzenia. Sądząc po rozległości objawów u dzieci, które do nas trafiają z powodu zatruć, substancje zawarte w dopalaczach mogą uszkadzać wątrobę, nerki, serce i wiele innych organów wewnętrznych.
  Doktor Jan Latała, psychiatra: - Dopalacze mogą uzależniać. Istnieją narkotyki, które uzależniają po 1-2 krotnym zażyciu, wiele zależy tu od osobniczej podatności na uzależnienia, a tej nigdy nie znamy. Dopalacze mogą prowadzić do uzależnienia.
  Skutki działania dopalaczy mogą być dla nas trudne do przewidzenia - ostrzega dr Jan Latała, specjalista psychiatra.

  Nie wiemy, jakie substancje znajdują się w dopalaczach, bo nikt do tej pory ich nie badał, natomiast jest pewne, że są to środki psychotropowe, oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy.

  Objawy zatrucia dopalaczami najczęściej skupiają się w ośrodkowym układzie nerwowym, zwykle to:
  • zaburzenia świadomości
  • bóle głowy
  • zaburzenia orientacji
  • bełkotliwa mowa
  • omdlenia
  • kołatanie serca
  • spadki ciśnienia tętniczego krwi
  • wymioty
  • wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia)


  Jeżeli miałeś kontakt z dopalaczami lub wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia ma z tym problem, koniecznie porozmawiaj z pedagogiem szkolnym, wychowawcą, nauczycielem lub innym dorosłym.

  Więcej informacji znajdziesz:

  www.dopalaczeinfo.pl
  www.kbpn.gov.pl
  www.narkomania.org.pl
  Telefon zaufania: 801 199 990

 • Rodzice oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z p. Dariuszem Pietrkiem, który pracuje z ofiarami uzależnień od substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych.

 • Podczas zajęć „Bezpieczne ferie” omawialiśmy w jaki sposób można spędzać czas wolny podczas ferii zimowych, jakie zagrożenia mogą nas spotkać oraz podjęliśmy temat „tożsamości w sieci”.

 • Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej - Galeria zdjęć
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecane
288,559 unikalne wizyty
Design created by Salezjankli | Coded by Salezjanki
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.